BLW - Bobas Lubi Wybór moda czy wygoda

Dodano: 09.03.2017 [22:19]


Coraz częściej słyszy się o nowej metodzie karmienia dzieci po 6 miesiącu życia metodą BLW-Bobas Lubi Wybór. Jednak nie bardzo wiemy o co chodzi, a rodzina, znajomi czy pediatra podchodzą do tego z dystansem. Ale czy na pewno? Czy musimy się bać BLW? 

BLW uczy dziecka sztuki wyboru. Zamiast wkładać maluchowi do buzi gotową papkę, rodzic daje mu wybór różnych pokarmów i pozwala decydować o tempie i kolejności jedzenia tego, co zostało przygotowane. Zamiast zupki jarzynowej w postaci zmiksowanych warzyw, daj dziecku na tacy warzywa pokrojone na kawałeczki, łatwe do chwytania i żucia. BLW daje dziecku możliwość kontrolowania tego, co bierze do buzi, dzięki czemu maluch szybciej uczy się jeść bezpiecznie.

Czym jest BLW???
BLW z perspektywy mamy jest przede wszystkim nauką. Nauką w 100% zaufania do swego dziecka, że ono wie co robi i zje tyle ile będzie chciało. jest to również szkoła ogromnej cierpliwości i treningiem pokory dla rodzica, aby nie użyć siły wobec dziecka i nie wcisnąć mu do ust jednego kawałka ugotowanego obiadu. Zazwyczaj jest tak, że 1 posiłek = mycie niemal całego dziecka, fotelika, blatu i ceraty leżącej na ziemi.

BLW - moda czy wygoda
BLW umożliwia gotowanie dla dorosłych i dziecka takich samych lub minimalnie różniących się posiłków. Wszyscy jedzą razem, a potrawy są ciepłe. Dodatkowo od najmłodszych lat dziecko uczy się jedzenia wspólnych posiłków z rodziną przy stole, a nie jak to zazwyczaj bywa przy telewizji. Wspólne posiłki odgrywają bardzo ważną rolę w późniejszym czasie. Dziecko nauczone jedzenia obiadu przy stole i rozmowach może dużo nam powiedzieć o swoich np. problemach w szkole czy z kolegami.

Drugim ważnym celem jest możliwość wyboru w poznawaniu kształtów, faktur, smaków kolorów, temperatur przez dziecko. 

Zasady 
Generalnie chodzi o to by jak najmniej sobie zszargać nerwy i aby dziecko podjadło bezpiecznie :)

10 zasad BLW
1. Należy dowiedzieć się na czym polega BLW - przeczytajcie książkę, zajrzyjcie na strony internetowe, porozmawiajcie z doświadczonymi rodzicami. Wiele niebezpiecznych zachowań wynika z błędnego stosowania BLW (np. rozszerzania diety zbyt małym dzieciom, podawania niewłaściwych produktów)
2. Nigdy pod żadnym pozorem nie należy zostawiać dziecka samego z jedzeniem.
3. Dziecko musi samo siedzieć, nie może być podpierane przez poduszki. Karmienie w leżaczkach czy w pozycji półleżącej jest niedopuszczalne, ponieważ uniemożliwia dziecku odkrztuszenie zbyt dużych kawałków pokarmu, a poza tym normalny człowiek zawsze jak je to siedzi. Powinnyśmy zaopatrzyć się w krzesełko do karmienia.
4. Dziecko je samodzielnie czyli rączkami. Początkowo wszystkie łyżeczki, widelczyki itd. odnieście odpowiednio daleko od stołu oddajemy całkowitą kontrole nad jedzeniem dziecku, bo jest to podstawą jego bezpieczeństwa.
5. Należy pamiętać, że jedzenie dla dziecka musi być zawsze dopasowane do jego wieku czyli 6-miesięcznemu dziecku zaczynającemu przygodę z jedzeniem nie zaleca się podawania np. pizzy :), raczej odpowiedniejsza będzie marchewka czy brokuł ugotowane na parze w słupkach.
6. Jedzenie dla dziecka powinno być w miarę wiadomego pochodzenia i jak najmniej przetworzone. To pozwoli dziecku poznać smak prostych i zdrowych produktów i polubić je. Glutaminian sodu, często obecny w przetworzonej żywności, silnie dominuje inne smaki. W tym miejscu fast foodom i gotowym potrawom mówimy wielkie NIE.
7. Nie podajemy dzieciom:
miodu - (ryzyko botulinizmu) do 1 roku życia
jajek na miękko - ryzyko zatrucia salmonellą
surowego mięsa - możliwa obecność pasożytów
soli - szkodzi niemowlętom na nerki, dzieci do 1 roku życia powinny dostawać nie więcej, niż 1g soli (0,4g sodu) dziennie
cukru - największe zło, w dodatku producenci produktów dla dzieci ładują go we wszystko co się da
8. Słoiczkom mówimy NIE - cała rodzina (tatusiowi możemy w drodze wyjątku podać konkretniejsze mięcho od czasu do czasu) je to samo i przy wspólnym stole bo dziecko uczy się poprzez naśladownictwo
9. UWAGA!!! Nie każdy kaszel to zagrożenie - przy zachowaniu powyższych zasad bezpieczeństwa. Wasze dziecko najprawdopodobniej świetnie poradzi sobie ze zbyt dużym kawałkiem jedzenia i po prostu je wypluje. Zadbajcie o bezpieczeństwo wcześniej, a później – zaufajcie dziecku, będąc jednocześnie obok.
10. Należy wytłumaczyć zasady BLW każdemu, kto opiekuje się Twoim dzieckiem. Tak wiemy, że jest to ciężkie bo wszystkie babcie chcą na siłę karmić łyżeczką.

ZALETY STOSOWANIE BLW

BLW w naturalny sposób motywuje dziecko do poznawania świata. Maluch uczy się, że pokarmy mają różną fakturę, barwę, zapach, smak. Jedne są soczyste, drugie chrupiące, inne ciągnące się. Wprowadzanie papek ogranicza dziecku frajdę z jedzenia, ponieważ wszystko ma jednakową konsystencję, tylko trochę inaczej smakuje. Poprzez „samokarmienie” dziecko eksperymentuje z jedzeniem, sprawdza, jakie jest w dotyku, a dopiero potem zaczyna żuć.

Rozwój zdolności motorycznych – dziecko może eksperymentować z jedzeniem, chwyta owoce, obraca je w rączkach. Dzięki BLW maluchy mają lepszą koordynację ruchową ręka-oko. Zdaniem logopedów, wczesna nauka żucia i połykania wpływa na szybszą naukę mowy.

Profilaktyka alergii – przy karmieniu łyżeczką maluch nie może zbadać, co rodzic wkłada mu do buzi. Jedząc samodzielnie, dziecko może wypluć to, co mu nie smakuje. Jeśli niemowlę odmawia spożycia jakiegoś pokarmu, może być na niego uczulone bądź mu nie smakuje.

Sposób na niejadka – zadaniem rodziców jest dostarczenie pożywienia i stworzenia warunków do jedzenia. Dziecko samodzielnie decyduje, czy ma ochotę na posiłek i ile zje. Niemowlaki jedzące według BLW zwykle nie kapryszą przy jedzeniu i nie mają problemów z apetytem.

Lepsza komunikacja – rodzice uczą się dziecka. Nie nakłaniają go do spożycia porcji jedzenia wymyślonej przez producenta, lecz pozwalają mu decydować o tym, ile zje. Widzą, jakie pokarmy mu smakują, czego nie lubi, co je chętnie, a co zostawia nietknięte.

Rewizja diety – BLW to dobry sposób na zrewidowanie rodzinnej diety. Przestrzegając zasad zdrowego żywienia, nie trzeba gotować niemowlęciu osobno, lecz dzielić się z nim tym, co samemu ma się na talerzu.

Oszczędność – BLW pozwala zaoszczędzić pieniądze, czas i nerwy. Nie ma tu żadnych słoiczków, specjalnych produktów żywnościowych, butelek czy podgrzewaczy. Półtoraroczne dziecko wychowywane metodą BLW zwykle potrafi już samodzielnie posługiwać się sztućcami i samo zjada podany mu obiad.

Wady BLW
Bałagan, bałagan i jeszcze raz bałagan :)

Przy BLW ważne jest również, aby wiedzieć jak odróżnić zakrztuszenie od zadławienia. O tym pisaliśmy tutaj

Polecaj